Ruszyła rekrutacja na 4. edycję Campusu Polska Przyszłości
Organizatorem Campusu jest Fundacja Campus Polska Przyszłości, a inicjatorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wydarzenie będzie miało miejsce w Olsztynie w dniach 23-29 sierpnia na terenie Kortowa, miasteczka akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Campus to tygodniowe wydarzenie, podczas którego młodzi ludzie i zaproszeni goście będą dyskutować w pięciu obszarach.
"Program wydarzenia będzie podzielony na 5 osi tematycznych: bezpieczny świat, kompetencje przyszłości, różnorodne społeczeństwo, komfort życia, gospodarka i technologia" - poinformował Trzaskowski na wtorkowej konferencji w Warszawie.
Podał, że w tegorocznym Campusie weźmie udział 1300 uczestników. Rekrutacja potrwa od 23 kwietnia do 12 maja na stronie internetowej Campusu.
"Jak zwykle zapraszamy młodych ludzi w wieku pomiędzy 18 a 35 lat. Udział w wydarzeniu jak zwykle jest bezpłatny. To dla nas bardzo ważne, dlatego że w ten sposób jesteśmy w stanie przyciągnąć młodych ludzi z całej Polski" - podkreślił Trzaskowski. Zapewnił, że uczestnicy Campusu będą mieli zagwarantowane noclegi, jedzenie i udział we wszystkich wydarzeniach, a "jedyny koszt, jaki muszą ponieść, to dojazd".
Trzaskowski zapowiedział, że w tegorocznej edycji Campusu "jak zwykle nie zabraknie wydarzeń kulturalnych, wydarzeń sportowych, spotkań z ciekawymi ludźmi, aktywności, społecznych, warsztatów, spotkań autorskich". "No i oczywiście wielu, wielu organizacji pozarządowych, które nam pomagają w organizacji Campusu, bardzo wielu samorządowców, którzy również w tym partycypują" - dodał.
Ogłosił ponadto, że zaprezentowane zostaną "zupełnie nowe formaty wydarzeń, które będą niespodzianką dla wszystkich". "W ciągu najbliższych tygodni będziemy również prezentować kolejnych gości, dlatego że zależy nam na tym, by podtrzymać zainteresowanie Campusem" - zapowiedział prezydent Warszawy.
Wyraził nadzieję, że dzięki wydarzeniom takim jak Campus Polska Przyszłości młodzi ludzie będą mieli większy wpływ na życie społeczne i polityczne. Podał w tym kontekście przykład uczestników poprzednich edycji Campusu, którzy informowali go o złym stanie psychiatrii i psychologii dziecięcej w Polsce. "Dzięki temu my tutaj, w Warszawie, ale również inni samorządowcy, zajęliśmy się tym tematem na poważnie i rząd zajął się tym tematem na poważnie" - powiedział Trzaskowski.
Zaznaczył, że zgodnie z tradycją również w tym roku doprowadzono do tego, że Campus Polska Przyszłości "po raz kolejny stał się miejscem, gdzie wszystkie siły polityczne, demokratyczne się spotykają i są w stanie wymieniać poglądy". "Do tej pory nie było to takie proste. Oczywiście sytuacja się zmieniła, dlatego że dzisiaj funkcjonujemy w zupełnie innej rzeczywistości po wyborach 15 października, ale cieszę się, że Campus może dalej funkcjonować" - powiedział prezydent stolicy.
Zaznaczył, że Campus nie jest przedsięwzięciem tylko politycznym, lecz głównie społecznym, ponieważ większość poruszanych na nim tematów nie dotyczy bezpośrednio polityki. Przypomniał masowy udział młodych ludzi w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych oraz znaczenie głosu kobiet dla wyniku, jaki te wybory przyniosły. W tym kontekście zwrócił uwagę na frekwencję w niedawnych wyborach samorządowych i dodał, że niestety była ona niższa, również jeżeli chodzi o młode pokolenie.
"Na Campusie zostają w pewnym sensie również wychowane nowe pokolenia polityczek i polityków, a aktywizacja młodego pokolenia pokazuje, że coraz więcej młodych osób bierze sprawy w swoje ręce" - podkreślił Trzaskowski. Stąd - zaznaczył - ważne jest zapewniania młodym ludziom platformy do wyrażania poglądów, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na politykę. "To jest pewien test dla nas wszystkich" - dodał.
Pierwszy Campus Polska Przyszłości odbył się w Olsztynie w 2021 roku. Uczestniczyło w nim tysiąc osób w wieku 18-35 lat, a złożyło się na niego 116 wydarzeń (paneli, warsztatów, debat, spotkań z twórcami), w których wzięło udział 211 prelegentów.
W ubiegłorocznej, trzeciej, edycji wydarzenia wzięło udział 1300 uczestników, z czego 150 pochodziło z 21 krajów świata, odbyło się ponad 200 wydarzeń z udziałem 5 500 prelegentów i prelegentek. Wśród gości byli m.in. ambasador USA Mark Brzezinski, były premier Belgii Guy Verhofstadt, b. premierzy: Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek, Marek Belka, Ewa Kopacz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, a także naukowcy, dziennikarze, pisarze, politycy z Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Węgier i Słowacji.(PAP)
mpg/ mok/